SEX

Kobiety dzielą się przemyśleniami na temat choroby Peyronie'go

Redaktor manIS.pl

Jak twierdzą eksperci, mężczyźni i ich partnerki doświadczają choroby Peyroniego na różne sposoby.

Chociaż choroba ta dotyka szczególnie mężczyzn, ma ona również wpływ na życie seksualne kobiet.

Choroba Peyronie'go charakteryzuje się występowaniem obszarów stwardniałej tkanki zwanych płytkami, które tworzą się na penisie, tuż pod powierzchnią skóry. Naukowcy nie są pewni dokładnie, dlaczego tworzą się blaszki, ale niektórzy uważają, że są one wynikiem rany, która nie goi się prawidłowo. Ponieważ blaszki nie są elastyczne, penis może się znacznie wygiąć w stanie wzwodu, co utrudnia stosunek waginalny.

Choroba Peyronie'go ma zazwyczaj dwie fazy.

Pierwsza faza, zwana fazą ostrą, jest wtedy, gdy zaczynają się objawy. Zaczynają się tworzyć blaszki miażdżycowe i penis zaczyna się wyginać. Podczas drugiej fazy (zwanej fazą przewlekłą), objawy te stabilizują się. Skrzywienie pozostaje, ale zazwyczaj nie pogarsza się w tym momencie.

Nie jest niczym niezwykłym, że mężczyźni z chorobą Peyroniego czują się zaniepokojeni, smutni i sfrustrowani swoją sytuacją. Mogą oni stracić pewność siebie w sferze seksualnej i martwić się o zadowolenie swojej partnerki. Niektóre pary rzadziej uprawiają seks i oddalają się od siebie.

Jaka jest reakcja partnerek na chorobę Peyroniego?

To pytanie nie było do tej pory szeroko badane, ale nowe badanie daje pewien wgląd w tę kwestię.

Naukowcy pracowali z 44 mężczyznami z chorobą Peyronie'go, którzy po raz pierwszy konsultowali się z lekarzem w celu rozwiązania tego problemu. Partnerki tych mężczyzn towarzyszyły im podczas wizyty. Każdy z członków pary wypełniał kwestionariusz dotyczący wpływu choroby Peyroniego na ich relacje seksualne.

Większość mężczyzn była w fazie przewlekłej choroby Peyronie'go, z medianą krzywizny 75 stopni.

Większość par stwierdziła, że skutki choroby Peyroniego utrudniały im współżycie pochwowe i że z tego powodu rzadziej uprawiali seks. Prawie połowa mężczyzn i około jedna trzecia kobiet odczuwała co najmniej umiarkowany dyskomfort lub ból podczas stosunku pochwowego.

Około jedna czwarta kobiet spełniała kryteria diagnozy dysfunkcji seksualnej. Jednakże, mniej kobiet niż mężczyzn było "bardzo" lub "niezwykle" zaniepokojonych wyglądem zakrzywionego penisa. Kobiety były również mniej skłonne do odczuwania "bardzo" lub "bardzo" uciążliwego zakrzywienia podczas stosunku.

Autorzy nie byli pewni, dlaczego mężczyznom bardziej przeszkadzała choroba Peyroniego niż kobietom. Ale możliwe jest, że czuli się nieadekwatni lub zakłopotani swoją sprawnością seksualną, powiedzieli.

Konkretna ilość i kierunek skrzywienia prącia nie były związane z trudnościami seksualnymi dla par, dodali autorzy.

Badacze zachęcali do komunikacji między parami i zaangażowania partnerek w proces podejmowania decyzji i leczenia choroby Peyronie'go.

Przyznali również, że ich badania dotyczyły heteroseksualnych par cisgender odbywających stosunki waginalne. Dlatego też wyniki badań mogą nie mieć zastosowania w przypadku par o innej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej i konieczne są dalsze badania w tym zakresie.

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)