CIEKAWOSTKI

Co to są feromony i jak feromony działają na ludzi?

Redaktor manIS.pl

Męskie i żeńskie feromony, czym są?

Zdaniem seksuologów organizm kobiet i mężczyzn wytwarza feromony - substancje zapachowe, których zadaniem jest wabienie płci przeciwnej. Są oni zdania, że kobiece feromony są najłatwiej wyczuwalne w wydzielinie pochwy oraz w okolicy miejsc intymnych. W okresie menstruacji oraz u kobiet, które karmią piersią wytwarzane są związki semiochemiczne, które w znacznym stopniu mają wpływać na popęd seksualny. W przypadku mężczyzn męskie feromony maja być obecne w fizjologicznych wydzielinach: ślinie, pocie, spermie. Zdaniem seksuologów męskie feromony obecne są również pod pachami, w okolicach penisa oraz w pachwinach. Nad feromonami prowadzonych było wiele badań. Ich wyniki wskazują, że są one skuteczne jeśli chodzi o polepszenie nastroju i seksualne pobudzenie. Mechanizmu tego nie udało się jednak do końca poznać.

Czym są feromony i jakie jest ich działanie na ludzi

Naukowcy, którzy zajmowali się feromonami doszli do wniosku, że wpływają one na mózg powodując zmianę aktywności fal mózgowych. Mają one wywierać wpływ na przekazywanie impulsów nerwowych oraz wpływać na wydzielanie hormonów. Z odbieraniem bodźców związane jest zaliczane do struktur podkorowych mózgu podwzgórze. Odpowiada ono za reakcje emocjonalne człowieka.

Męskie i damskie feromony odbierane są za pomocą węchu. Ściślej mówić odpowiada za to tak zwany narząd Jacobsona. Jest on nazywany również narządem lemieszowo-nosowym lub przylemieszowym. Narząd ten jest parzysty. Natura wyposażyła go w dużą liczbę chemoreceptorów. Są to receptory, które potrafią wykryć mnóstwo różnorodnych substancji chemicznych. Bardzo mocno narząd Jacobsona rozwinął się u zwierza. Jeśli chodzi o rozpoznawanie zapachów przez zwierzęta, to właśnie ten narząd odgrywa wyjątkowo ważną rolę w rozpoznawaniu zapachów. Ciekawe jest też to, że w narządzie lemieszowo-nosowym znalazły się także receptory, które wyspecjalizowały się jedynie w rozpoznawaniu feromonów.

W 2007 roku swoje wyniki badań na temat występowaniu narządu Jacobsena u ludzi opublikowali naukowcy z Wojskowego Instytutu Medycznego. Przebadali oni grupę 634 osób w wieku od 18 do 80 lat. Okazało się, że tylko 312 osób miało narząd Jacobsena. Tylko u tych osób damskie czy męskie feromony wywoływały reakcję. Naukowcy odkryli przy okazji, że narząd lemieszowo-nosowy występuje znacznie rzadziej u kobiet niż u mężczyzn. Męskim feromonem jest androstadienon

Feromony pod okiem badaczy z Finlandii 

Badania nad tym, jak wpływa on na współpracę w grupie składającej się z mężczyzn prowadzili naukowcy z fińskiego uniwersytetu w Turku. Według Paawo Huviala i Markusa J. Rantala męski feromon przekazywany jest za pośrednictwem powietrza. Wywiera on więc wpływa na te obszary mózgu, które odpowiadają za współpracę między ludźmi i interakcje społeczne.

Badania nad feromonami

Fińscy naukowcy poddali badaniu grupę złożoną z 40 mężczyzn. Na części z nich sprawdzano jak działa androstadienon. Część poddano działaniu substancji kontrolnej. Mężczyźni, którzy poddali się badaniu brali udział w grach zespołowych wymagających podejmowania konkretnych decyzji. W trakcie eksperymentu fińscy naukowcy pobierali od uczestników badania próbki śliny w celu zbadania ich poziomu kortyzolu i testosteronu. Z nawiązywaniem współpracy bardzo mocno związany był z poziomem testosteronu.

Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że współpraca w grupie złożonej z mężczyzn, którzy wdychali androstadien była o wiele lepsza niż w grupie kontrolnej. Wyniki tego fińskiego eksperymentu jednoznacznie wskazują, że męskie feromony mają wpływ na ludzi.

Jaki jest skład feromonów?

Skład feromonów

Zwolenników syntetycznych męskich feromonów jest coraz więcej. Tego typu substancje zawiera dzisiaj wiele różnorodnych preparatów. Są kupowane przede wszystkim przez tych mężczyzn, którzy chcą zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach kobiet, którym zależy na tym, aby przedstawicielki płci pięknej zainteresowały się właśnie nimi. Największą popularnością wśród dostępnych na rynku męskich syntetycznych feromonów cieszą się te, które w swoim składzie zawierają andostenol (poprawi kobietom nastrój, pobudza ich popęd seksualny), androsteron - podkreśla męskość i dominację mężczyzny. Aby wzmocnić ich działanie, często miesza się je ze sobą w różnych proporcjach. 

Więcej o feromonach na 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Feromony

https://en.wikipedia.org/wiki/Pheromone

Bardzo ciekawy materiał odnośnie feromonów:

http://www.autonom.edu.pl/publikacje/wegrzyn_maciej/feremony.doc

 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)