SEX

Badanie sugeruje związek między stosowaniem leków przeciwdepresyjnych w dzieciństwie a zaburzeniami seksualnymi w wieku dorosłym

Redaktor manIS.pl

Stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych w dzieciństwie może być związane z niskim popędem seksualnym w dorosłym życiu - wynika z najnowszego badania opublikowanego w Journal of Sexual Medicine.

Po przebadaniu grupy 610 młodych dorosłych (średnia wieku 20 lat), naukowcy odkryli, że kobiety, które przyjmowały klasę leków przeciwdepresyjnych zwanych SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) przed 16 rokiem życia, miały niską ochotę na samotny seks w dorosłym życiu. Ponadto kobiety te odczuwały mniejsze pożądanie "atrakcyjnej drugiej osoby" i rzadziej się masturbowały.

Kobiety te jednak nadal odczuwały pragnienie seksu partnerskiego.

Wyniki te nie zostały znalezione u kobiet, które brały inne rodzaje leków. Nie stwierdzono ich również u mężczyzn.

Dlaczego SSRI miały taki efekt? Badacze nie byli pewni, ale rozważali wpływ SSRI na rozwijające się mózgi kobiet.

"Odkrycia te mogą odzwierciedlać specyficzny wpływ stosowania SSRI na rozwój systemów motywacji seksualnej, ale nie układów związanych z zainteresowaniem bliskimi związkami" - napisali.

"Możliwe jest, że stosowanie SSRI w dzieciństwie przerywa normalny rozwój systemów nagrody seksualnej, co może być czynnikiem ryzyka zaburzeń pożądania seksualnego u dorosłych kobiet" - dodali.

Wyniki nie oznaczają, że leki przeciwdepresyjne powodują niskie pożądanie. Autorzy wezwali jednak do przeprowadzenia dalszych badań w tym zakresie, zwłaszcza w celu ustalenia, dlaczego wyniki te zaobserwowano u kobiet, a nie u mężczyzn.

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)